Powrót do wersji kolorowej Zmień kolorystykę
Wybierz kolorystykę, która jest dla Ciebie najwyraźniejsza Żółte odnośniki
Biały tekst
Żółte, podkreślone odnośniki
Żółty tekst
Białe odnośniki
Żółty tekst
Anuluj

Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 lub osobą zależną

REFUNDACJA PRZEZ OKRES 12 MIESIĘCY
CZĘŚCI KOSZTÓW PONIESIONYCH NA WYNAGRODZENIA, NAGRODY
I SKŁADKI NA UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE SKIEROWANYCH
BEZROBOTNYCH DO 30 ROKU ŻYCIA


Podstawa prawna: art. 150f i art. 150g ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2015 r., poz. 149 z późn. zm.)

 

Wysokość i warunki refundacji:

wysokość refundacji wynika z zawartej umowy, nie może ona jednak przekroczyć kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia na każdą osobę zatrudnioną w ramach umowy. Refundacja przysługuje przez okres 12 miesięcy.

Wniosek o refundację może złożyć:

pracodawca, u którego w okresie 6 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie nastąpiło zmniejszenie zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Definicja pracodawcy - jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeśli zatrudniają one co najmniej jednego pracownika.

Procedura przyznawania refundacji:

pracodawca składa w PUP w Wysokiem Mazowieckiem wniosek o przyznanie refundacji.
PUP dokonuje szczegółowej analizy wniosku w kontekście spełniania wszystkich kryteriów planowanego wsparcia. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku zawierana jest umowa określająca szczegółowe warunki refundacji. Następnie PUP wydaje skierowanie osobie bezrobotnej posiadającej niezbędne kwalifikacje. Pracodawca zawiera ze skierowaną osobą umowę o pracę na okres co najmniej 24 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy.

Zatrudnionym może zostać:

osoba bezrobotna, zarejestrowana w PUP w Wysokiem Mazowieckiem, która do dnia zawarcia umowy o pracę nie ukończyła 30 roku życia oraz ma ustalony II profil pomocy.
W celu podniesienia kwalifikacji lub umiejętności osoby zatrudnionej, pracodawca może pozyskać środki z PUP na finansowanie kształcenia ustawicznego skierowanej osoby bezrobotnej z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Obowiązek utrzymania stanowiska pracy:

pracodawca po zakończeniu 12 –sto miesięcznego okresu refundacji jest zobowiązany do utrzymania w zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy skierowanego bezrobotnego przez okres kolejnych 12 miesięcy. W przypadku niewywiązania się z warunku utrzymania zatrudnienia pracodawca zobowiązany jest do zwrotu uzyskanej pomocy w kwocie proporcjonalnej do okresu, w którym nie utrzymano zatrudnienia skierowanej osoby wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania refundacji za pierwszy miesiąc w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania. W przypadku, gdy skierowany bezrobotny sam rozwiąże umowę o pracę lub zostanie ona z nim rozwiązana na podstawie art. 52 kodeksu pracy lub stosunek pracy wygaśnie w okresie objętym refundacją albo przed upływem okresu 12 miesięcy po zakończeniu refundacji, PUP kieruje na zwolnione stanowisko pracy innego bezrobotnego. W przypadku odmowy przyjęcia na zwolnione stanowisko pracy innej osoby bezrobotnej pracodawca jest zobowiązany do zwrotu uzyskanej pomocy w kwocie proporcjonalnej do okresu w którym nie utrzymano zatrudnienia skierowanej osoby, wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania pierwszej refundacji, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania.

Refundacja udzielana jest zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

W przypadku gdy pracodawca podlega przepisom o pomocy publicznej, zastosowanie mają przepisy w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy-de-minimis.
Definicja beneficjenta pomocy publicznej – podmiot prowadzący działalność gospodarczą,
w tym podmiot prowadzący działalność w zakresie rolnictwa lub rybołówstwa, bez względu na to, czy przepisy krajowe przyznają danemu podmiotowi status przedsiębiorcy. Działalnością gospodarczą jest wszelka działalność polegająca na oferowaniu towarów i usług na rynku. Pojęcie to dotyczy zarówno działalności produkcyjnej, jak i dystrybucyjnej
i usługowej. Nie jest istotne występowanie zarobkowego charakteru działalności, w związku
z czym działalność gospodarczą w rozumieniu prawa wspólnotowego prowadzić mogą także różnorodne podmioty typu non – profit.

Fotokod (QR Code) - zapisz adres strony w komórce

QR CODE Jeśli posiadasz w swoim telefonie aplikację odczytującą Fotokody (kody QR), możesz z łatwością zapisać adres do tej strony. Wystarczy uruchomić aplikację i nakierować aparat na ten kod, a adres strony zostanie wyświetlony w telefonie. Dzięki temu możesz błyskawicznie przesłać link znajomym przez wiadomość SMS, lub zapisać go w telefonie i odwiedzić ją później.

Adres: http://pup-wysokiemazowieckie.pl/kontrast/pages/view/pg_id/82