Powiatowy Urząd Pracy w Wysokiem Mazowieckiem
http://pup-wysokiemazowieckie.pl/strona/dokumenty-wymagane-do-pierwszej-rejestracji-osoby-bezrobotnej/49

Dokumenty wymagane do pierwszej rejestracji osoby bezrobotnej

Bezrobotny zgłasza się w celu dokonania rejestracji, do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na zameldowanie w miejscu pobytu stałego lub czasowego, a jeżeli nie jest zameldowana do powiatowego urzędu pracy na którego obszarze działania przebywa.

Rejestracja bezrobotnego następuje w dniu przedłożenia kompletu dokumentów, po poświadczeniu przez bezrobotnego własnoręcznym podpisem prawdziwości danych i oświadczeń zamieszczonych w karcie rejestracyjnej.

 

Dokumenty niezbędne przy dokonaniu rejestracji w urzędzie pracy:

- w przypadku okresów zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy zaświadczenie o wysokości osiąganego wynagrodzenia brutto w rozbiciu na poszczególne miesiące zatrudnienia,
- w przypadku umowy zlecenia, umowy o pracę nakładczą, umowy agencyjnej, zaświadczenie o okresie wykonywania pracy i wysokości zarobków brutto w rozbiciu na poszczególne miesiące wraz z informacją o odprowadzaniu składek na ubezpieczenie społecznie i Fundusz Pracy);
- książeczka wojskowa, celem potwierdzenia okresu odbywania służby wojskowej,
- świadectwo zwolnienia z Zakładu Karnego oraz w przypadku wykonywania pracy w okresie tymczasowego aresztowania lub kary, pozbawienia wolności - zaświadczenie o wykonywaniu pracy i wysokości zarobków brutto w rozbiciu na poszczególne miesiące wraz z informacją o odprowadzeniu składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy);

Osoby uprawnione do zasiłku, lub innego świadczenia są zobowiązanedo dostarczenia numeru rachunku bankowego, celem dokonania przelewu świadczeń przez urząd na konto.

 

W zależności od sytuacji osoby, wynikającej w trakcie rejestracji mogą być wymagane inne dokumenty niezbędne do ustalenia statusu i przyznania świadczeń.

Ponadto:

  1. W przypadku gdy osoba rejestrująca się w charakterze bezrobotnego chce zgłosić członków rodziny do ubezpieczenia winna posiadać ich numery PESEL oraz akty urodzenia dzieci / małżeństwa.
  2. Osoba rejestrująca się ma możliwość ubezpieczenia dzieci, które osiągnęły pełnoletność, w przypadku gdy nie mają innego ubezpieczenia i uczą się do 26 roku życia. Należy wówczas przedstawić aktualne zaświadczenie o kontynuacji nauki ze szkoły / uczelni.

Rejestracji nie dokonuje się w przypadku nieprzedłożenia w/w dokumentów lub odmowy złożenia podpisu na karcie rejestracyjnej przez osobę rejestrującą się (Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 listopada 2012r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy - Dz. U. z 2012r., poz.1299.