Poradnictwo zawodowe polega na udzielaniu bezrobotnym i osobom poszukującym pracy pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia oraz pracodawcom w doborze kandydatów do pracy na stanowiska wymagające szczególnych predyspozycji psychofizycznych oraz we wspieraniu rozwoju zawodowego pracodawcy i jego pracowników.
Zgodnie z Art. 38 ustawy z 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 674 z późn. zm.):
Celem poradnictwa zawodowego jest pomoc osobom bezrobotnym i poszukującym pracy w wyborze odpowiedniego zawodu, zmianie kwalifikacji a także badanie zainteresowań i uzdolnień zawodowych. Poradnictwo zawodowe polega także na udzielaniu informacji o zawodach, rynku pracy oraz możliwościach szkolenia i kształcenia; kierowaniu na specjalistyczne badania psychologiczne i lekarskie umożliwiające wydawanie opinii o przydatności zawodowej do pracy i zawodu albo kierunku szkolenia.
Doradca zawodowy może pomóc również pracodawcy w zakresie doboru kandydatów do pracy spośród bezrobotnych i poszukujących pracy, jak również we wspieraniu rozwoju zawodowego pracodawcy i jego pracowników poprzez udzielanie porad zawodowych.
Poradnictwo zawodowe skierowane jest do osób, które chcą:
Poradnictwo zawodowe kieruje się zasadami:
Poradnictwo zawodowe dzieli się na:
Indywidualne, które polega na indywidualnych spotkaniach klienta z doradcą zawodowym, w celu rozwiązania problemu zawodowego.
Grupowe, które jest spotkaniem doradcy z osobami bezrobotnymi mającymi podobny problem zawodowy, który można rozwiązać w większym gronie
Informację zawodową, która polega na udzielaniu informacji osobom na temat zawodów, o szkołach i uczelniach oraz kierunkach kształcenia szkolnego i kursowego.
Istnieje możliwość udostępnienia osobom zarejestrowanym lub niezarejestrowanym, zasobów informacji zawodowych, wspomagających proces podejmowania decyzji zawodowej oraz umożliwiających dokładniejszą orientację w świecie pracy.