1 maja 2011 r. zgodnie z zapisami w Traktacie o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej skończył się maksymalny 7-letni okres przejściowy, w którym obowiązywały okresowe ograniczenia w dostępie do rynków pracy państw UE/EOG pracowników, tj. osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Okres przejściowy nie dotyczył osób samozatrudnionych, czyli świadczących usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Dla krajów, które przystąpiły do UE w dniu 1 maja 2004 r. (w tej grupie krajów znajduje się Polska) maksymalny okres przejściowy został ustalony na 7 lat po akcesji.
Obywatele wszystkich państw UE/EOG (w tym Polacy), podejmujący legalną pracę w innym państwie członkowskim, mają takie same prawa i obowiązki jak pracownicy lokalni. Jakakolwiek dyskryminacja ze względu na obywatelstwo jest zakazana.
Obywatele polscy zamierzający podjąć pracę w Szwajcarii podlegają systemowi kwotowemu, który będzie utrzymany co najmniej do 18 kwietnia 2013. Rząd Szwajcarii, powołując się na niektóre postanowienia umowy między UE a Szwajcarią o swobodnym przepływie osób, zdecydował o ponownym wprowadzeniu ograniczeń ilościowych dla zezwoleń na pobyt czasowy powyżej 12 miesięcy (zezwolenia typu "B") dla obywateli ośmiu nowych państw członkowskich UE, tj. Polski oraz Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowenii, Słowacji i Węgier.
Kwota ta została ustalona na 2 tys. zezwoleń rocznie, a decyzja o zniesieniu systemu - bądź jego przedłużeniu o kolejny rok - ma zostać podjęta przed majem 2013 r. Więcej informacji – na stronie ambasady szwajcarskiej.
Wiecej informacji na stronie: http://www.eures.praca.gov.pl