Prawa bezrobotnego wynikają z przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( t.j. Dz.U. z 2013 r., poz.674 z późn.zm.)
1. Bezrobotny ma prawo do korzystania z usług i instrumentów rynku pracy, którymi są:
- pośrednictwo pracy,
- poradnictwo zawodowe i informacja zawodowa,
- pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy,
- szkolenia,
- staże,
- przygotowanie zawodowe dorosłych,
- usługi EURES,
- inne instrumenty wspierające podstawowe usługi rynku pracy.
- zasiłki i inne świadczenia z tytułu bezrobocia (zasiłki dla bezrobotnych, stypendium stażowe, szkoleniowe, z tytułu przygotowania zawodowego dorosłych, stypendium z tytułu kontynuacji nauki, dodatek aktywizacyjny).
2. Bezrobotny, który nabył w Rzeczypospolitej Polskiej prawo do świadczeń z tytułu bezrobocia i udaje się do jednego z państw UE, EOG lub Szwajcarii, w celu poszukiwania pracy, zachowuje prawo do tych świadczeń na zasadach określonych w przepisach o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
3. Osoby bezrobotne, które poprzednio były zatrudnione w krajach członkowskich Unii Europejskiej lub Państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a równocześnie posiadają okres uprawniający do zasiłku w Polsce mogą wystąpić do instytucji właściwej o sumowanie okresów zatrudnienia.
Jeśli posiadasz w swoim telefonie aplikację odczytującą Fotokody (kody QR), możesz z łatwością zapisać adres do tej strony.
Wystarczy uruchomić aplikację i nakierować aparat na ten kod, a adres strony zostanie wyświetlony w telefonie.
Dzięki temu możesz błyskawicznie przesłać link znajomym przez wiadomość SMS, lub zapisać go w telefonie i odwiedzić ją później.
Adres: http://pup-wysokiemazowieckie.pl/strona/prawa-bezrobotnych/60